Czytamy nowele

7 września 2019 roku nasza Szkoła po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję „Narodowe Czytanie”. Tym razem czytaliśmy nowele polskie pod hasłem „8 nowel na ośmiolecie Narodowego Czytania”.

W tym roku wybór padł na formy niewielkie, ale jakże wielkie w swej wymowie i celności diagnozy społecznej – nowele polskie.

Wybór to wielce trafny, ponieważ nowele polskie są kroniką naszej historii, bolesnym niekiedy świadectwem burzliwych  przemian społecznych. Nowele pełniły  w polskiej literaturze  bardzo ważna rolę dokumentacyjną, były też manifestami, w których autorzy rozliczali się z naszą historią i niesprawiedliwością społeczną.

W sobotnie popołudnie czytaliśmy następujące utwory:

  1. Dobra pani – Elizy Orzeszkowej (czytała pani Dyrektor Grażyna Hataś)
  2. Dym – Marii Konopnickiej (czytała pani Lucyna Pelc)
  3. Katarynka – Bolesława Prusa (czytał Wiktor Sadowy)
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Brunona Schulza (czytał pan Tomasz Frankiewicz)
  5. Orka – Władysława Stanisława Reymonta (czytała pani Ewelina Ulanowska)
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego (czytał pan Dariusz Wójcikiewicz)
  7. Sachem – Henryka Sienkiewicza (czytał Tomasz Pipski, występował Przemysław Skwarko)
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego (czytali Wójt Gminy Przemyśl, pan Andrzej Huk oraz Przewodniczący Rady Gminy Przemyśl, pan Marek Wasiewicz)

Oczywiście, zgodnie z tradycją, po zakończeniu części literackiej przeszliśmy do  sali jadalnej, aby podczas tradycyjnego już podwieczorku przygotowanego przez rodziców zrzeszonych w Stowarzyszeniu im. ks. Jana Twardowskiego Działającego na Rzecz rozwoju Hermanowic, poczuć jeszcze w duchu i na podniebieniu aromat minionej epoki.

Jesteśmy głęboko przekonani, że nasze spotkanie zwiększyło zainteresowanie   czytelnictwem, przyczyniło się do zwiększenia integracji szkoły ze społecznością lokalną, było mile spędzonym popołudniem, które pozostanie na długo w naszej pamięci.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie dzisiejszego święta polskiej literatury! Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom, którzy przybyli na naszą uroczystość – jedną z wielu, którymi staramy się, aby nasza szkoła była miejscem przyjaznym dla wszystkich, miejscem, w którym będziemy mogli spędzać przyjemne chwile w rodzinnej, ciepłej atmosferze.

Do zobaczenia za rok! Już dzisiaj zapraszamy!

Skip to content